Programy prewencyjne

KRAJOWY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE

 

Zadania poszczególnych resortów i służb (w tym Policji) na rzecz przeciwdziałania przemocy,  określone są w Krajowym Programie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.  Został on przyjęty Uchwałą Rady Ministrów Nr 162/2006 z dnia 25 września 2006 r. Realizacja programu  przewidziana jest  na lata 2006 - 2016. Obowiązek   jego    opracowania i wdrożenia    wynika   z art. 10  Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

Resortem wiodącym w ww. działaniach jest Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W realizacji Programu uczestniczy wiele resortów, w tym organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości.

Program zakłada działania w sferze: prewencji, prawa, zdrowia, edukacji, pracy socjalnej. Nakreśla on jedynie ramy i kierunki działań, które podejmowane będą w obrębie kompetencji resortów, jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych i innych podmiotów niepublicznych. Odnosi się także do  autorskich i lokalnych rozwiązań, dostosowanych do specyfiki potrzeb występujących  na danym terenie w  dziedzinie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Cele programu:

1.       Ograniczenie skali zjawiska przemocy w rodzinie.

2.       Zwiększenie skuteczności ochrony ofiar przemocy w rodzinie i zwiększenie dostępności pomocy.

3.       Zwiększenie skuteczności działań interwencyjnych i korekcyjnych wobec osób stosujących przemoc w rodzinie.

Program skierowany jest do:

1.       Ofiar przemocy w rodzinie (w tym dzieci, współmałżonków lub partnerów w  związkach nieformalnych, osób starszych, osób niepełnosprawnych).

2.       Sprawców przemocy w rodzinie.

3.       Świadków przemocy w rodzinie.

Realizatorzy programu:

-          organy administracji rządowej przy wsparciu państwowych jednostek organizacyjnych   realizujących zadania w  zakresie    przeciwdziałania     przemocy   w rodzinie,

-          jednostki samorządu terytorialnego przy współpracy organizacji pozarządowych oraz kościołów i związków wyznaniowych.

Programem zarządza Krajowy Koordynator Realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie wyznaczony przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Na szczeblach wojewódzkich realizatorami programu są wyznaczeni przez wojewodów Wojewódzcy Koordynatorzy Realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

 

Program zakłada działania Policji w następujących obszarach:

1.       Diagnozy zjawiska przemocy w rodzinie (zbieranie informacji dotyczących rozmiarów zjawiska, badanie skuteczności pomocy udzielanej rodzinom dotkniętym przemocą i istniejącej infrastruktury instytucji udzielających pomocy, rozpoznanie potrzeb szkoleniowych), działania informacyjne (kampanie społeczne, obalające mity i stereotypy oraz propagujące skuteczne metody powstrzymywania przemocy, ograniczenie przekazów propagujących stosowanie przemocy w mediach, wprowadzenie do programów szkolnych treści uświadamiających zagrożenia i upowszechniających pozytywne postawy w rodzinie).

2.       Szkolenia służb zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy. Poszerzenie programów kształcenia zawodowego o treści dotyczące przyczyn i skutków przemocy, opracowanie programów edukacyjnych skierowanych do społeczeństwa, opracowanie procedur, przygotowanie pakietów szkoleniowych dla służb i następujących grup pracowników: policjantów, sędziów, prokuratorów, kuratorów sądowych, pracowników socjalnych, członków gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.

3.       Izolowania sprawców od ofiar i stosowanie procedury NK.

4.       Wspierania ofiar w przezwyciężaniu sytuacji kryzysowej oraz przerwaniu cyklu przemocy (opracowanie i realizacja programów ochrony ofiar z udziałem Policji, prokuratury, kuratorów sądowych, opracowanie programów terapeutycznych dla ofiar, zabezpieczenie odpowiednich warunków do przesłuchań dzieci i w miarę możliwości osób dorosłych – tzw. „Niebieskie pokoje”).  

5.       Tworzenia organizacyjnych i kadrowych warunków do udzielania profesjonalnej pomocy ofiarom przemocy (rozwój sieci instytucji wspierających ofiary, w tym: ośrodków i specjalistycznych ośrodków wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, punktów konsultacyjnych, ośrodków interwencji kryzysowej, domów dla matek z dziećmi i kobiet w ciąży), oraz zwiększenia dostępności informacji o placówkach pomocowych.

ąży), oraz zwiększenia dostępności informacji o placówkach pomocowych.

Metryczka

Data publikacji : 22.07.2019
Data modyfikacji : 22.07.2019
Podmiot udostępniający informację:
Komenda Powiatowa Policji w Grójcu
Osoba udostępniająca informację:
Agnieszka Wójcik
Osoba modyfikująca informację:
Agnieszka Wójcik
do góry